Instalacje sanitarne

Do instalacji sanitarnych zaliczamy między innymi instalacje grzewcze oraz wodno-kanalizacyjne.

Bardzo ważne jest, aby instalacja centralnego ogrzewania była bezawaryjna, bezobsługowa, komfortowa i estetyczna. Z tego też względu we współczesnych domach coraz rzadziej spotyka się instalacje oparte na grzejnikach, ustępują one miejsca grzejnikom płaszczyznowym podłogowym lub ściennym. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się komfortem i spokojem ducha przez długie lata.

Aktualnie instalacje Wodno-kanalizacyjne wykonuje się w systemie z cyrkulacją ciepłej wody. Dzięki temu rozwiązaniu ciepła woda użytkowa jest do dyspozycji w każdej chwili bez długiego oczekiwania. W nowym budownictwie najczęściej instalacje wod-kan wykonuje się z rur z tworzyw sztucznych w systemie zgrzewanym lub zaciskanym. Zastosowanie takich materiałów ma szereg zalet w stosunku do przestarzałych systemów opartych na przykład na rurach stalowych.

Zalety ogrzewania płaszczyznowego
  • Brak szepczących wnętrze grzejników
  • Powietrze nie jest przesuszone
  • Brak ruchów powietrza wzbudzających kurz
  • Możliwość zasilenia wodą o stosunkowo niskim parametrze
  • Niższe koszty ogrzewania
  • Niemal idealny rozkład temperatury dopasowany do profilu człowieka

 

Zalety wykorzystania rur z tworzyw sztucznych do instalacji wodnych
  • Brak korozji
  • Dłuższa żywotność
  • Szybszy montaż
  • Lepsze właściwości akustyczne
  • Niższe opory przepływu
  • Lepsza amortyzacja drgań
  • Niski współczynnik wydłużeń termicznych

 

Budowa grzejnika podłogowego

Poprawne wykonanie ogrzewania podłogowego jest bardzo istotne. Pracę powinno się rozpocząć od przygotowania projektu instalacji, który ułatwi pracę wykonawcy i zredukuję możliwość popełnienia przez niego błędu. Kolejny etap to już pracę stricte wykonawcze. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono wyrównane i idealnie poziome, aby układana na nim izolacja termiczna przylegała na całej jego powierzchni. Wzdłuż pomieszczenia, w którym będzie ogrzewanie podłogowe wykonuje się izolację brzegową. Jej zadaniem jest ograniczenie strat ciepła oraz pochłanianie naprężeń powstałych w wyniku kurczenia i rozszerzania się podłogi na skutek zmian temperatury. Izolacja brzegowa oraz pozioma wykonywana jest z tej samej płyty. Układana jest na wysokość do jakiej będzie sięgać wylewka betonowa. Następnie układana jest izolacja cieplna na podłodze. Najczęściej są to płyty styropianowe lub z usztywnionej wełny mineralnej. Na płyty układana jest folia polietylenowa lub aluminiowa, która ma za zadanie zabezpieczenie izolacji przed wilgocią. Montowanie ogrzewania podłogowego w przypadku podłogi na gruncie wiążę się z potrzebą ułożenia izolacji przeciwwilgociowej również pod izolacją cieplną. Kolejny etap prac to rozłożenie wężownic na folii zgodnie z projektem. Układ ślimakowy zapewnia nam niemal równomierny rozkład temperatury. By uniknąć powstawania cieplejszych i zimniejszych miejsc na podłodze, zaleca się rozstaw wężownic co 10-20cm. Należy pamiętać, by obieg nie był dłuższy niż około 100m, aby straty w przewodzie nie były zbyt duże. Bardzo ważne, by po ułożeniu wężownic przeprowadzić próbę ciśnieniową. Dopiero po pozytywnym jej wyniku możemy zająć się wylewką. Podłogę najlepiej wykonać w technice wylewki anhydrytowej. Płynna konsystencja jastrychu podczas wykonywania wylewki ułatwia dokładne wypełnienie przestrzeni wokół rurek ogrzewania podłogowego. Ze względu na niewielką bezwładność cieplną, wylewki anhydrytowe bardzo szybko reagują na zmiany temperatur powodując tym samym wysoki komfort użytkownika.

Przykładowe realizacje

pompy-ciepla-1-p.jpg

pompy-ciepla-3-p.jpg

pompy-ciepla-4-p.jpg

Więcej naszych realizacji znajdziesz TUTAJ

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
 

Strona główna » Oferta » Instalacje sanitarne